Od leta 2004 je v Republiki Sloveniji uzakonjen kvotni sistem zaposlovanja invalidov, ki se je v praksi začel izvajati leta 2006.
Tak sistem zaposlovanja zahteva, da delodajalci zaposlujejo določen odstotek invalidov glede na skupno število zaposlenih. V kolikor delodajalci kvote ne izpolnjujejo, so dolžni mesečno plačevati prispevek v sklad v višini 70 % minimalne plače za vsakega manjkajočega invalida. Obstaja pa tudi možnost nadomestne izpolnitve kvote prek sodelovanja z invalidskim podjetjem ali zaposlitvenim centrom, ki prevzame določene storitve.
Pred uvedbo kvotnega sistema so bili zaposleni invalidi absolutno zaščiteni in jih delodajalec ni mogel odpustiti ali odpovedati pogodbe o zaposlitvi invalidu, četudi je šlo za krivdno ravnanje invalida. Uveljavitev kvotnega sistema zaposlovanja invalidov je v Republiki Sloveniji prinesla pomembne spremembe, med drugim tudi možnost odpovedi pogodbe o zaposlitvi invalidu, če za to obstaja utemeljen razlog. Vendar pa razlog ne sme biti nastanek invalidnosti, temveč nezmožnost delodajalca, da bi invalidu še naprej zagotavljal delo pod pogoji iz sklenjene pogodbe.
Devet let po uvedbi kvotnega sistema zaposlovanja invalidov ugotavljamo, da sistem deluje dobro. Podatki ZRSZ kažejo pozitivne trende. Število brezposelnih invalidov, ki najdejo zaposlitev, se povečuje, odstotek brezposelnih invalidov v primerjavi z drugimi brezposelnimi osebami, pa ostaja približno pri treh odstotkih. To kaže, da je sistem prispeval k večji zaposljivosti in vključenosti invalidov na trgu dela. Kljub pozitivnim rezultatom, ki smo jih dosegli do sedaj, je pomembno nadaljevati prizadevanja za izboljšanje sistema, odpravljanje diskriminacije in zagotavljanje enake obravnave ter dostopnosti do dela za vse.
Podrobneje pa si lahko preberete na povezavi: https://www.gov.si/assets/ministrstva/MDDSZ/Invalidi/Zmoremo/Vodnik_po_pravicah_invalidov.pdf
Jul 18, 2023